Založ si blog

V Rime

V polovici tohto mája si moja manželka splnila jeden zo svojich cestovateľských snov a strávili sme spolu zopár dní v Ríme. Keďže sme pred cestou zisťovali rôzne informácie, zistili sme, že na rôznych stránkach sú už pomerne nepresné informácie. A zároveň by som sa chcel podeliť o zopár skúseností, ktorým sa vy môžete vyhnúť. 🙂

Cesta z letiska Ciampino prebehla v pohode, využili sme služby spoločnosti Terravision, ktorá premáva z letiska priamo na hlavnú stanicu Termini, lístok pre jednu osobu stojí 4 eurá. Ponúka aj možnosť kúpy lístka online, ale na presný čas. Toto môže byť pri prílete nevýhodné, hlavne keď cestujete len s príručnou batožinou. Môžete sa totiž k autobusu dostať skôr, ako máte kúpený lístok a v tom prípade si musíte počkať na ten váš, Taliani vás jednoducho nezoberú, prednosť majú ostatní. Na cestu naspať už však odporúčam kúpiť si lístok online vopred a to z dvoch dôvodov. Prvý je, že lístok kupovaný priamo na Termini stojí 6 euro. Na otázku prečo stojí viac ako cesta z letiska, prišla talianska odpoveď – lebo tam to je akčná cena, ale keď si ho kúpite online, na presný čas, tak ho máte za štyri eurá ako pri ceste z letiska. No nekúp to. 🙂 A veru sme aj kúpili a dobre urobili, čím sa dostávame k druhému dôvodu. Leteli sme pomerne skoro ráno, o 6:40. Terravision je jediná spoločnosť, ktorá na letisko vysiela prvý spoj už o 4:30, ostatné shuttle busy chodia až neskôr. Áno vstávali sme neskutočne skoro, ale čo iné nám ostávalo. O 4ej ráno sa otvára TerraCafé, kde si môžete zakúpiť lístky na autobus, resp. kde sa preukážete vytlačeným online lístkom, ku ktorému dostanete kartičky boarding pass. Vytlačený lístok však nezahadzujte! Budete ho potrebovať pre nástup. Aký zmysel má teda boarding pass kartička nám ušlo. Kúpa lístka priamo v TerraCafé bohužiaľ nie je garancia, že sa dostanete do autobusu, do ktorého chcete. Preto sa skutočne oplatí kúpiť lístok vopred online, tým máte totiž miesto zaručené. Za zmienku stojí aj to, že nástup sa začal o 4:28. Odchádzali sme cca. päť minút na to. Darmo, je to národ pretekárov.

O Ríme sa hovorí, že si treba dávať pozor na vreckových zlodejov. My sme s nimi mali na šťastie len jednu, aj to nepriamu skúsenosť. A to rovno pri príchode. Na Termini sme čakali na náš spoj MHD, ktorý prišiel na konečnú a rovno pokračoval ďalej. Na vystupujúcich sa natlačila horda ľudí, medzi nimi aj vreckári a jedného z cestujúcich prešacovali po vreckách. Takže odporúčanie je jasné – schovajte si veci tak, aby sa tam vreckári nedostali. Hoc oni sa asi dostanú všade. Základný lístok na MHD stojí 1,5 eura a je platný 100 minút. V rámci tohto času môžete využívať metro, ale nemôžete z neho vyjsť, autobusy a električky môžete využívať neobmedzene. Treba sa ešte pripraviť na pomerne veľký počet žobrákov, hlavne pred bazilikami. A pri každej významnejšej pamiatke narazíte na Indov, resp. Pakistancov, ktorý predávajú kabelky, okuliare,topanky, šatky, saty, tricka, dáždniky, pískajúce hračky. Proste všetko.

Určite je dobré, ba priam nevyhnutné vopred si naplánovať pamiatky a zaujímavosti, ktoré chcete navštíviť a kúpiť si vopred lístky na niektoré pamiatky. Napríklad Vatikánske múzeá a Sixtínska kaplnka sú v nedeľu a cez sviatky zavreté, okrem poslednej nedele v mesiaci, kedy je vstup zadarmo. Ale keď sme videli radu na lístky v pondelok, tak si neviem predstaviť, ako to tam musí vypadať tú poslednú nedeľu v mesiaci. Lístky do Vatikánu odporúčam kúpiť vopred online. Síce zaplatíte za lístky o 4 eurá viac za kus kvôli online rezervácii, ale ušetrí vám to kopu času. Rada do pokladne bola pozdĺž celého Vatikánskeho múru a ešte aj za rohom. Ak sa vám nechce dávať o 4e viac odporúčam naplánovať si Vatikánske múzeá na poobedie kedy je rada o dosť menšia. Do baziliky je voľný vstup a čaká sa tiež, ale išlo to veľmi rýchlo napriek tomu, že rada vyzerala hrozivo. Platí sa len výstup na kupolu, odkiaľ je krásny výhľad. 7 euro za výťah + 320 schodov a 5 euro ak si to celé vyšliapete len po schodoch – 510 schodov.

 

Ďalšia kapitola je vstup do Colossea v rámci ktorého máte aj vstup do Forum Romanum. Na niektorých stránkach sa uvádza, že vstup do Forum Romanum je bezplatný, nie je to však pravda. Vstup je v rámci vstupu do Colossea. Lístky sa taktiež dajú kúpiť online, túto možnosť sme však nevyužili, kupovali sme až na mieste. Vyhnite sa však pokladniam priamo v Colosseu, strávite tam svoju mladosť. 🙂 Lístky sa dajú kúpiť pred vstupom do Forum Romanum. V rade sme strávili cca. 20 minút. Rady priamo v Colosseu odhadujem tak na dve hodinky. A existuje ešte jedna možnosť, ako sa dostať do Colossea. Môžete si či už online, alebo priamo v Ríme, kúpiť tzv. Roma Pass. 3 dňový pass stojí 36 euro, 2 dňový 28,-. V tejto cene máte MHD a vstup do dvoch múzeí, pamiatok etc. zdarma, ďalšie vstupy sú so zľavou. Takže zadarmo máte napr. vstup do Colossea a Villy Borghese, táto kombinácia sa celkom oplatí. Ak však nie ste múzejné tipy, tak sa Roma Pass až tak neoplatí. Treba si to proste prerátať.

Čo sa stravy týka, reštaurácie sú doslova na každom rohu. Ceny sú o niečo vyššie ako u nás, ale zasa nie nijak likvidačné. Večera pre dvoch vás vyjde na 20-25 euro. Zabudnúť nemôžeme samozrejme na klasiku – talianski vodiči. 🙂 Treba si skutočne dávať pozor, lebo červená alebo prechod tam veľakrát skutočne nič neznamenajú.

A ešte jedna malá pomôcka. Nám pomohla offline aplikácia od Tripadvisoru Rome City Guide na Android. Viete si cez ňu nájsť pamiatky, reštaurácie, čokoľvek v okolí, resp. aj neokolí. A čo všetko sme videli? Asi všetko. Colosseum, Forum Romanum, Vatikán, všetky významné baziliky, Pantheon, Fontana di Trevi, Vittoriano. Na Rím treba určite aspoň tri celé dni, v opačnom prípade sa tam človek musí vrátiť. 🙂

Vo vlaku

15.08.2014

„Dáte si vína?“ Ozvalo sa plným kupé, zatiaľ čo muž v ľanovej sukni otváral „bažanta“, ktorý mu ešte pred chvíľou provokatívne vytŕčal z poľovníckej tašky kde mal aj nejake viac »

Utiect

18.07.2014

- Musím sa zbaviť toho zabijáka. - ... Čože? - Zabiják ma prenasleduje. Vieš, idú po mne zlí ľudia. Musím sa ich zbaviť. Išiel som najprv do Budapešti ale kamarát to skomplikoval a tak idem viac »

Slecna Pekna

09.07.2014

- Neviem ako to tu chodí. - povedal som. - No normálne. Každý tretí deň navyšujeme... - Dávky? - skočil som jej do reči. Bola to žena. Na druhej strane pultu. Dievča. Také neveľké a celkom viac »

Andrej Babiš

Európska komisia nemieni dotovať firmy okolo Agrofertu

12.12.2018 22:49

Peniaze sa nebudú vyplácať, kým nebude objasnená situácia okolo možného konfliktu záujmov premiéra Babiša.

Tupolev Tu-160

Ruské strategické bombardéry lietali na Karibikom

12.12.2018 22:23

Bombardéry, ktoré v minulých dňoch prileteli do Venezuely, vykonali desaťhodinový let nad Karibským morom.

obrnené vozidlo

Maďarsko na ochranu trhov nasadilo obrnené vozidlá

12.12.2018 21:32

Spravodajský server Index.hu pôvodne pohyb vojenských vozidiel spájal s podvečerným protestom v uliciach Budapešti.

Mateusz Morawiecki.

Poľský premiér Morawiecki ustál hlasovanie o dôvere v parlamente

12.12.2018 20:03

Dolná komora parlamentu podržala Morawieckeho vo funkcii pomerom hlasov 231 k 181.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 28263x
Priemerná čítanosť článkov: 1413x

Autor blogu

Kategórie