Založ si blog

Neverte uplne vsetkemu, co je v mediach

Ako si človek u nás predstavuje fabriku v Číne? Stará rozbitá budova, kde aj detí šijú lacne kabelky a lacne tenisky, ktoré sa hneď rozpadnú? Či fabrika a lá Foxconn (vyrába Apple produkty) masívne zainvestovaná západom no zneužívajúcaa čínskych robotníkov?

Každá fabrika je iná. Videl som “výkovkárne”, kam som sa bál vojsť, pretože v čiernej rozbitej hale s vybitými oknami stálo niekoľkotonové kladivo (búchač búchar) a pri každom údere vyšľahli plamene z rozžeraveného kusu železa. A v tej istej provincii, len niekoľko kilometrov odtiaľ, je krásna nová továreň s podobným búchačom búcharom o sile 19 000 ton – stroj tak moderný a veľký, že na Slovensku ho budete asi ťažko hľadať. V Číne je bežné, že veľké továrne zamestnávajú malé domáce firmy na čiastkové roboty. Ako vŕtanie, či naťahovanie kovov. V týchto fabrikách by si odporca Číny, či kontrolór kvality ISO prišiel na svoje. Je treba si dávať pozor kam človek šliapne, lebo všade sa povaľujú železné piliny. Je treba si dávať pozor, čoho sa chytí, lebo všade je veľká vrstva čierneho oleja.

Hneď vedľa strojov je z betónu vybudovaná malá budova, v ktorej mama rodiny suší sportove oblecenie, zatiaľ čo jej manžel pod visiacim oblečením na malom žeriave nesie niekoľkotónový výkovok na prevŕtanie. Ale naopak, stretol som sa už s tým, že keď slovenskí inžinieri sledovali hotový výrobok čínskej fabriky, potriasali hlavami, že ani ich vlastná výroba nedokáže dosiahnuť takúto vysokú kvalitu. Fabrika bola tak čistá, že by sa tam dalo jesť z podlahy a pri tom všade stáli desiatky vyrobených strojov. Na mnohých sa stále pracovalo. Raz som asistoval pri obchode so zlievarňami, polovica tovaru bola vyrobená v čínskej zlievarni a polovica v Čechách. Vo výskumnom ústave v Trnave sme položili otázku špecialistovi na chemickú analýzu, aby si po výskume tipol, ktorá vzorka je čínska a ktorá česká. Samozrejme tá absolútne nepoužiteľná bola podľa neho čínska a odporučil nám ju okamžite reklamovať. Tvár mu zamrzla v šoku, keď sme mu povedali, že ten odliali zlaté české ručičky, zatiaľ čo čínske hladko dosahovali európsku kvalitu.

Na návštevu vo fabrike na výrobu fosforových lan spomínam často. Prišli sme do výrobnej haly a nikde ani živej duše. Žiadny robotník. Naša dôvera v daný podnik začala miznúť a tak sme sa opýtali kde sú všetci, prečo nikto nerobí? A ako chcete vyrábať fosfor cez deň , opýtal sa nás? Veď on svieti len v tme, my pracujeme len v noci. To nám veru nenapadlo.

Odlievanie plastového nábytku je tiež neuveriteľný pohľad. Obrovská hadica nalieva ťahavý plast do veľkých klieští, ktoré v sebe ukrývajú formu. Ako náhle sa naplní, kliešte sa zavrú a plast zapečú. Následne sa otvoria a vypadne nový stôl. Prídu len robotníci s orezávatkami a začnú orezávať ploché zvyšky plastu, podobne ako kedysi sme my deti orezávali zvyšné kúsky plastu z malých vojačikov potom ako sme ich vybrali z plastových plôch. Bol to pre mňa návrat do detstva, len o niekoľko desiatok ton ťažší.

Výrobná linka na základné dosky do mobilov HTC bola linka bez konca. Všetko motorizované, kde tu nejaký pracovník, ktorý len pozerá do počítača a na konci linky vypadávajú do veľkého koša hotové dosky. To už bolo ako firma Foxconn, ktorá vyrába produkty Apple. Dokonca bola tiež tchajwanská. Stretával som sa s tamojšími menežérmi kvality a tí mi vraveli, že zo začiatku museli robiť 7 dní v týždni, denne 12 hodín. Teraz sú na vysokých úrovniach a po 5 rokoch robia už len 10 hodín 6 dní v týždni. Ale nikto ich nenúti. No akonáhle by neboli ochotní, na Taiwane čakajú tisíce ďalších, ktorí ochotní sú. Vedenie fabrík bežne robí nadčasy a vyúčtované ich nemá. Ale nie z donútenia, skôr z potreby. Ide im o kariérny postup a sú ochotní mu veľa obetovať.

Bežný robotník si však odrobí svoju osemhodinovú šichtu a za každú hodinu navyše dostáva regulérne zaplatené. Mnoho šéfov, ktorých tlačili termíny dodávky, sa nám sťažovalo, že ak budú robiť robotníci nadčasy, vyjde to draho. Pri práci v sobotu je povinné zamestnancovi vyplatiť 200% plat, v nedeľu a cez sviatky 300% plat. A zatiaľ vo všetkých fabrikách kde som bol, sa to prísne dodržiavalo.

Čína je rôznorodá a pestrá. Človek tu nájde všetko-letne saty, damske plavky, nabytok, techniku..vsetko. Ale netreba sa nechať zmiasť dnešnými médiami. Nie vždy to, čo hovoria je klamstvo, ale častokrát je to len jedna strana mince.

Vo vlaku

15.08.2014

„Dáte si vína?“ Ozvalo sa plným kupé, zatiaľ čo muž v ľanovej sukni otváral „bažanta“, ktorý mu ešte pred chvíľou provokatívne vytŕčal z poľovníckej tašky kde mal aj nejake viac »

Utiect

18.07.2014

- Musím sa zbaviť toho zabijáka. - ... Čože? - Zabiják ma prenasleduje. Vieš, idú po mne zlí ľudia. Musím sa ich zbaviť. Išiel som najprv do Budapešti ale kamarát to skomplikoval a tak idem viac »

Slecna Pekna

09.07.2014

- Neviem ako to tu chodí. - povedal som. - No normálne. Každý tretí deň navyšujeme... - Dávky? - skočil som jej do reči. Bola to žena. Na druhej strane pultu. Dievča. Také neveľké a celkom viac »

Recep Tayyip Erdogan, ankara, turecko, prejav

Gabriel nechce, aby Erdogan počas návštevy Nemecka hovoril ku krajanom

29.06.2017 12:15

Nemecký minister Sigmar Gabriel povedal, že verejné vystúpenia Recepa Tayyipa Erdogana v Nemecku by boli "nevhodné".

Zeman

Zeman v prieskumoch začína strácať, českým prezidentom by sa stal Jiří Drahoš

29.06.2017 12:06

Bývalý predseda Akadémie vied Jiří Drahoš má medzi ohlásenými kandidátmi na českého prezidenta najväčšiu podporu, zistil prieskum agentúry Median z prelomu mája a júna.

Peniaze

Nálada v ekonomike eurozóny je najlepšia od augusta 2007

29.06.2017 12:05

Nálada v ekonomike eurozóny sa dostala na najlepšiu úroveň za takmer desaťročie, keďže sa zrýchľuje jej zotavovanie.

internet, počítač, heslo

Internet ako zbraň

29.06.2017 12:00

Mestá, firmy aj bežní ľudia čelia čoraz tvrdším útokom hackerov. Kybernetické zbrane boli už využité pri vypnutí elektriny v celom Kyjeve.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 23716x
Priemerná čítanosť článkov: 1186x

Autor blogu

Kategórie